Evo jednog primera da tehnologija ne mora uvek biti usmerena samo na loše, već često na dobrobit celog čovečanstva. Na pomolu je neverovatan napredak na polju medicine, preciznije kardiologije.
Istraživači u SAD-u upravo su predstavili najmanji pejsmejker na svetu. U pitanju je mali bežični, rastvorljivi (!) pejsmejker, manji od zrna pirinča!
Kod ovog pejsmejkera nema žica i operacije, već se u telo ubacuje samo sićušan uređaj koji reguliše srčani ritam, pomaže u oporavku pacijenta, a zatim se bezbedno rastvara unutar tela kada više nije potreban.
Da samo spomenem, mada je to opštepoznato, da su pejsmejkeri svojevrsni elektrostimulatori srca. Pejsmejker je zapravo aparat koji se ugrađuje kod pacijenata koji imaju poremećaj rada srca, tako što šalje pravilne redovne impulse preko sonde u srce i obezbeđuje srcu tempo rada, tako da srce pod uticajem pejsmejkera kuca oko 70 puta u minuti.
Ovaj novi mini pejsmejker o kojem je ovde reč, namenjen je za privremenu upotrebu, a posebno će biti koristan nakon operacije srca. Pokreću ga telesne tečnosti, a kontroliše se svetlosnim signalima iz specijalno prilagođenog mekog “flastera” koji se zalepi i nosi na grudima. Da vidimo ukratko kako sve ovo funkcioniše, tj. kako ovaj pejsmejker koristi telesne tečnosti kao izvor energije, jer kao što rekoh, nema klasičnu bateriju.
Radi se o obliku bioelektrohemijskog napajanja, odnosno iskorišćavanja jona prisutnih u telesnim tečnostima (krv, limfa, međućelijska tečnost) za proizvodnju električne energije putem minijaturnih galvanskih ćelija.
Uređaj sadrži mikroskopski tanke metalne elektrode (npr. od magnezijuma, cinka ili molibdena) koje reaguju sa jonima natrijuma, hlorida i drugih elektroita u telu. Ta hemijska reakcija stvara električni napon, dovoljan da napaja sasvim malu količinu struje potrebnu za rad pejsmejkera.
Ključno je da ovaj uređaj nema bateriju u klasičnom smislu i koristi reaktivne materijale koji se sami troše i generišu struju dok traju. Ovakav princip omogućava da uređaj bude ultra tanak, lagan i bezbedan za razlaganje unutar organizma.
Dosadašnji testovi na životinjama i ljudskom tkivu pokazali su veliki potencijal. Klinička ispitivanja na ljudima su već na vidiku, a potencijal ovakve tehnologije je ogroman.
Uređaj bi mogao da pruži bezbedniju i nežniju negu novorođenčadi sa urođenim srčanim manama, odraslima u oporavku nakon kardiohirurških zahvata, pa čak i da otvori nova vrata u oblastima kao što su regeneracija nerava i „pametni“ implantati.
S obzirom na to da su srčana oboljenja i dalje vodeći uzrok smrti u svetu, ovakve inovacije mogle bi da preoblikuju budućnost oporavka i lečenja širom planete.