Zato već odavno postoje uređaji koji na različite načine mere i prikazuju izlaznu brzinu projektila, a svima je zajednički naziv hronometar ili hronograf, kolokvijalno poznati kao „hroni“.
Ovi uređaji su u početku bili prilično skupi, naročito najkvalitetniji i najprecizniji, ali danas su dostupni bukvalno svima, jer najjeftiniji modeli se mogu nabaviti već za tridesetak evra (dolara).
Ipak, oni kvalitetniji, a pogotovo oni koji rade na principu dopler radara su srazmerno skupi. Jedan od takvih uređaja je model švedske firme FX, koji radi upravo na principu dopler efekta.
U najkraćem, Doplerov efekat je pojava da usled relativnog kretanja prijemnika ili izvora dolazi do menjanja frekvencije talasa. Ako se prijemnik i predajnik kreću jedan ka drugom, frekvencija se pomera naviše i raste, a ako se prijemnik i predajnik kreću jedan od drugog, frekvencija se pomera naniže, tj. opada.
FX hroni je za kratko vreme postao izuzetno popularan kod strelaca, jer je za razumnu cenu i male dimenzije, u stanju da veoma precizno meri brzinu svakog hica, a dodatni plus je povezivanje sa mobilnim telefonom uz pomoć aplikacije, koja nam daje mogućnost da vizuelno i auditivno očitamo i čujemo sve podatke.
Videvši koliko je ovaj uređaj postao popularan, FX je odlučio da ga dodatno unapredi, tako što je u prodaju pustio dodatni displej koji se montira na pušku ili sa strane i omogućava sva očitavanja kao i na telefonu. Neko će se zapitati “šta će mi to kad već sve podatke vidim na telefonu?”. Razloga ima nekoliko. Prvo, oslobađamo telefon, koji sada možemo odložiti sa strane ili u džep, jer nam više nije neophodan, pa ostaje slobodan za pozive, poruke, surfovanje... Drugo, ovaj displej je malih dimenzija, montira se na pušku i “ide” svuda sa njom.
Naravno, svako treba sam da proceni da li mu je ovakav dodatni displej zaista potreban, hoće li ga koristiti i koliko često, jer glavni faktor odvraćanja je kod ovog uređaja njegova cena, koja je, na žalost, viša nego što je bilo ko očekivao.
E, zato sada na scenu stupa mala ekipa ljudi sa čuvenog američkog foruma Airgun Nation, a još je lepše što je među njima i jedan naš čovek, veliki zaljubljenik u ribolov i vazdušno streljaštvo i programer po struci – Mladen Jordanov.
Čim sam video prvu Mladenovu objavu vezanu za ovaj mali displej na forumu Airguns Srbija, odmah sam ga kontaktirao, obzirom da se znamo godinama. Detaljno i strpljivo mi je objasnio sve detalje vezane za ovaj projekat, a odmah zatim mi je, među prvima, poslao uređaj, na čemu sam mu neizmerno zahvalan. Ne zbog cene kao takve, koja je, mogu reći simbolična kada je ovakav uređaj u pitanju, već zbog samog gesta, jer i Mladen zna koliko volim različite gedžete.
Sada ćemo, posle nešto dužeg uvoda, konačno krenuti sa prikazom “Aftermarket FX display-a”, kako sam ga ja nazvao.
Kao prvo, radi se o uređaju koji je baziran na ESP32 i Arduino softversko-hardverskoj platformi otvorenog koda. ESP32 i Arduino su oba mikrokontroleri, ali postoji nekoliko razlika između njih: ESP32 je mikrokontroler koji koristi WiFi i Bluetooth komunikaciju. To ga čini pogodnim za projekte koji traže bežičnu komunikaciju. ESP32 ima više memorije i više mogućnosti paralelnog izvršavanja koda nego sam Arduino.
U najkraćem, uređaj se sastoji od ploče sa procesorom, mikrokontrolerom i pratećim ulazno-izlaznim elementima. Ploču u osnovi čini mikrokontroler sa različitim dodatnim komponentama koje omogućavaju programiranje i povezivanje sa drugom elektronikom. Ove je bitno naglasiti da je ovaj mali uređaj koji predstavljam moguće koristi i programirati i za mnogo drugih stvari, a više detalja može pronaći svako koga detaljnije zanima tematika na Arduino sajtovima i portalima.
Arduino softver se sastoji od razvojnog okruženja koje čini standardni kompajler i bootloader koji se nalazi na samoj ploči. Ovaj mali konkretni uređaj se, kao i ostali Arduino hardver, programira koristeći u osnovi C++ programski jezik.
Ko poželi da se igra, trebalo bi prvo da instalira Arduino Studio softver, zatim da instalira različite programske biblioteke, kao i da ima izvorni kód.
Ovde bih posebno naglasio da svako ko nabavi ovakav ili sličan uređaj i ko zna osnove C++ programiranja, može sam napraviti za sebe nešto slično. Ja sam dobio osnovni kod za ovaj uređaj, tako da bih u slučaju potrebe, mogao sam da dodajem ili menjam neke funkcije, pravim različita softverska (ali i hardverska) unapređenja i nadogradnje, flešujem postojeći firmware novim, itd. Doduše, prvo bi trebalo da malo obnovim svoje poznavanje C++, ali ako bude potrebe, što da ne.
Važna napomena: ako ste se možda uplašili čitajući sve ovo, odmah ću vas obradovati! Sve ovo napisano je ovde samo zbog što detaljnije informacije. Ovo vam nikako neće biti potrebno u slučaju da niste programer. Jednostavno, nabavite uređaj i korisite ga kao i svaki drugi koji biste kupili.
Koga ipak zanima nešto više, sve informacije o hardveru softveru može pronači na M5 Stickc-plus-esp32 i GihtHub sajtu.
U praksi se ovaj uređaj pokazao odlično, što je i najbitnije. Posedujem ga već nekoliko dana, trudio sam se da ga što detaljnije istestiram i za sada nisam primetio bilo kakve probleme u radu.
Uređaj se bukvalno sa sekundu-dve poveže sa FX hronijem i posle svakog hica bez greške ispiše na displeju brzinu projektila, snagu u džulima, kao i još neke informacije.
U displej su u startu uneti osnovni parametri, kao što su snage nekih pušaka i vrste dijabola, pa se kretanjem kroz menije može podesiti sve po želji i potrebi. Ko zna programiranje, može ovaj spisak menjati po svojim željama. Ko ne zna, nije ni važno, jer uređaj sadrži u sebi skoro sve što treba velikoj većini strelaca.
U uređaj je implementirana i mala digitalna libela, koja lepo radi i precizno pokazuje kada je puška u ispravnom položaju. Ovo je svakako dodatni plus.
Ovaj mali uređaj ni jednom do sada nije zakazao niti zabagovao. Nisam primetio ni softverske gličeve. Sve radi kao podmazano, bez zastajkivanja i kočenja.
Moram sada naglasiti nešto bitno za potencijalne buduće vlasnike: FX hroni omogućava povezivanje samo jednog perifernog uređaja u isto vreme, tako da nećete moći da povežete telefon i displej u isto vreme! Ovo, na sreću, nema nikakve negativne strane, čak naprotiv.
Ono što je najlepše od svega je, da se konstantno radi na unapređivanju softvera, malim izmenama i finom tjuniranju, tako da možemo očekivati da ovaj uređaj postane ozbiljan konkurent originalnom FX displeju, pa i da ga (što da ne), i pretekne. Čak i ovako, radi skoro savršeno, upravo ono ćemu je i namenjen. Siguran sam da će izazvati mnogo više pažnje kada se naši strelci šire upoznaju sa ovim uređajem i kada ga i sami isprobaju.
Neka ovaj prikaz bude motiv i idejnim tvorcima da nastave sa usavršavanjima, ali i svim strelcima koji misle da bi im ovakav uređaj mogao biti od koristi, pogotovo imajući na umu zaista korektnu cenu! Da ponovim: svako će sam za sebe odlučiti treba li mu ovakav uređaj ili ne, ali svakako vredi probati.
Na priloženom videu možete pogledati kako to izgleda u praksi:
Na kraju, sa moje strane veliko bravo tvorcima, uz zahvalnost što mi je omogućeno da ga među prvima testiram i dobijem programski kód.
Tekst: Joca V,
foto: Joca V, Mladen Jordanov i FX Airguns