Odmah na samom početku da napomenem: oni koji znaju šta je Scatt (Skat) ne moraju da čitaju ovaj mali tekst, jer neće saznati ništa novo. Oni drugi, koji ne znaju ili nisu sigurni, neka pročitaju ako ih zanima.
Detaljna konstrukcija ovog senzora je i dalje tajna, a u samom početku korišten je u vojne svrhe, da bi pre nekoliko godina postao dostupan i profesionalnim strelcima, ali i amaterima koji su voljni da plate priličnu svotu novca za ovaj sjajni mali uređaj.
Dakle, Skat snima i beleži sve paramatre, a onda ih putem softvera grafički prikazuje na ekranu laptopa, tableta, telefona, kompjutera...
Analiziranjem ovih parametara, strelac dobija mogućnost da sagleda koliko tačka nišanjenja šeta po meti, koliko je ruka mirna, da li okida u pravom trenutku, prerano ili prekasno, kako grupiše pogotke...
Ja sam imao sreću da na jednom nedavnom pucačkom druženju na NS strelištu isprobam to malo čudo i zaista sam impresioniran kako radi.
Tek kada čovek ima priliku da vrati svaki pucanj i detaljno ga analizira, može shvatiti gde čini najviše grešaka kojih nije ni svestan tokom nišanjenja i samog opaljenja. Ovo nam daje mogućnost da ispravimo te greške, a to znači veću preciznost i bolje gađanje.
Treba napomenuti da su prethodne i nešto jeftinije verzije Skata bile sa kablom, dok su ovi noviji modeli wireless, što je još jedan korak ka većoj praktičnosti.Ako imate viška par hiljada evra, onda je Skat sistem pravi izbor za vas.
PS. hvala našem proslavljenom strelcu olimpijcu Milenku Sebiću koji mi je strpljivo i detaljno analizirao rezultate.
Tekst: Jovis V